Zasady skutecznego odchudzania

Zbyt kaloryczne posiłki to główna przyczyna tycia. Dlatego wydaje się, że wystarczy jedynie mniej jeść, aby móc zrzucić zbędne kilogramy. Jednak chyba nie do końca. W praktyce ograniczenie wielu produktów spożywczych może wyrządzić więcej szkody niż dobrego. Zbyt mała ilość witamin, składników mineralnych i białka, może zaburzyć funkcjonowanie organizmu. Na szczęście są zasady skutecznego odchudzania, których wystarczy się trzymać, aby uzyskać pożądany efekt.

Artykuł podobny tematycznie: Skuteczne odchudzanie porady

Odpowiednia dieta

Odpowiednia dieta w czasie odchudzania to taka, która jest mniej kaloryczna o jakieś 500, góra 1000 kalorii. Jeżeli więc osoba przed odchudzaniem dziennie zjadała posiłki o kaloryczności 2500 kalorii, w czasie odchudzania powinna zmniejszyć kaloryczność o 500 kalorii.

Ważne jest również, aby energetyczność diety była niższa. Węglowodany powinny być dostarczane w postaci produktów zbożowych i owoców. Cukier warto całkiem wyeliminować. Dieta w czasie odchudzania nie może być całkiem pozbawiona tłuszczu. Orzechy, nabiał, ryby powinny znaleźć się w diecie osoby, która chce zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ zawierają zdrowe tłuszcze. W przypadku orzechów nie należy iść jeść zbyt dużo ponieważ są bardzo kaloryczne.

Warto przeczytać również: Jak nie przytyć po diecie?

Należy także zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów a węglowodany proste zamienić na złożone np ryż biały zamienić na ryż brązowy, który jest zdrowszy, dłużej będzie się utrzymywać uczucie sytości.

W diecie nie powinno brakować białka. Znaleźć je można w chudym mięsie, rybie, w chudych produktach mlecznych, a także w nasionach strączkowych. Dieta musi być bogata w warzywa i owoce.

Właściwe tempo odchudzania

Szybka dieta to zagrożenie dla zdrowia. Osoby, które decydują się na tak zwane głodówki, tracą kilogramy w szybkim tempie, ale też równie szybko je odzyskują i to podwójnie. Organizm nie jest przyzwyczajony do takich nagłych zmian. Odpowiednio dobrana dieta może przyczynić się do zrzucenia od 0,5 do 1 kilograma w ciągu tygodnia. Takie tempo jest bezpieczne dla organizmu i nie będzie powodować efektu jojo.

Może cię zainteresować temat: Ćwiczenia odchudzające na brzuch

Zapobieganie spowalniania metabolizmu

Z biegiem czasu, dokładnie po paru tygodniach odchudzania, tempo chudnięcia spowalnia się. Aby wciąż tracić na wadze, trzeba zadbać o kilka szczegółów jak na przykład:

  • regularne oraz częste posiłki
  • odpowiednia ilość białka w diecie
  • dodawanie ostrych przypraw do potraw
  • picie wody w dużych ilościach
  • aktywność fizyczna, każdy rodzaj aktywności, choćby spacer pomoże przyśpieszyć metabolizm.

Zobacz ile kcal spalamy podczas różnych czynności.

Postępując zgodnie z tymi zasadami, można zdrowo schudnąć i przez długi czas cieszyć się uzyskanym efektem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nine − six =