Pływanie na odchudzanie

Model Release 358 Young girl swimming under water

Pływanie na odchudzanie – czy warto poświęcić czas i energię na ćwiczenia w wodzie? Sprawdź, dlaczego basen na odchudzanie to dobry sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów i zyskanie nie tylko szczupłej sylwetki, ale także jędrnej i pięknej skóry.

Ćwiczenia na basenie mają szereg zalet. Przede wszystkim pozwalają znacznie odciążyć osłabione nadwagą stawy i tym samym mniej odczuwamy ciążące nam kilogramy. Ponadto pływanie na basenie w pozytywny sposób wpływa na wygląd naszej skóry, która w czasie spadku wagi zaczyna tracić jędrność i często staje się obwisła, co w negatywny sposób wpływa na nasz wygląd i samopoczucie.

Jak pływać żeby schudnąć?

W zasadzie każde ćwiczenia w wodzie przyniosą zamierzony skutek w postaci utraty wagi. Na początek, zwłaszcza gdy nasze umiejętności pływackie nie są imponujące wystarczą ćwiczenia w płytszej wodzie np. przysiady, podskoki, wymachy nóg czy tzw. rowerek w wodzie, który wykonamy, gdy chwycimy się np. umieszczonej w basenie barierki lub jego rantu, położymy się na plecach i będziemy energicznie przebierać w wodzie nogami. Ćwiczenie to doskonale wpływa na mięśnie nóg i brzucha, dlatego warto je wykonywać, gdy mamy problem z oponką lub nadmiarem tłuszczu na boczkach.

Pływanie na odchudzanie

Dla bardziej sprawnych pływaków szczególnie polecane jest pływanie kraulem i żabką, gdyż te style uruchamiają większość mięśni i tym samym najlepiej spalają nadmiar tkanki tłuszczowej. Dobrze w czasie odchudzania pływać także na plecach, gdyż pozwoli to wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie pleców.

W przypadku pływania kraulem możemy zyskać także dodatkowe korzyści m.in. poprawić kształt i jędrność biustu, który także traci sprężystość w czasie odchudzania.

Trening na basenie odchudzanie

Jeżeli decydujemy się na intensywne treningi na basenie musimy pamiętać, że pływanie choć jest najmniej obciążającym nasze stawy i kręgosłup rodzajem aktywności także wymaga wprawy i rozgrzewki. Początkowo warto swój trening rozpoczynać od 2-3 wizyt na basenie w tygodniu i stopniowo zwiększać częstotliwość i intensywność ćwiczeń. Przy pierwszej wizycie na basenie nie warto od razu pokonywać własnych rekordów i liczyć na to, że bez problemu przepłyniemy kilka długości basenu – nadmierny wysiłek przyczyni się jedynie do powstania zakwasów i bólu, który na kilka kolejnych dni uniemożliwi wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń.

Basen na cellulit

Pływanie pomaga nie tylko wzmocnić efekty stosowania diety i jest polecane dla każdego, kto chce szybciej schudnąć, ale także doskonale wpływa na redukcję cellulitu. Warto także korzystać z możliwości masaży wodnych, które dodatkowo przyśpieszają rozbicie powodujących pomarańczową skórkę złogów tłuszczowych.

Najlepszy sposob na odchudzanie

Pływanie to jeden z najlepszych sposobów na odchudzanie, dlatego warto korzystać z każdej okazji i jak najczęściej ćwiczyć w wodzie. Jeżeli nie możemy często korzystać z pływalni wystarczy większy basen ogrodowy, w którym także wykonamy szereg ćwiczeń np. przysiady, bieg w miejscu czy skłony i wymachy kończyn. Aby odchudzanie było bezpieczne lepiej unikać pływania w rzekach i na dzikich kąpieliskach, gdyż woda w takich zbiornikach jest bardzo zdradliwa, a nasze ćwiczenia zamiast przynieść poprawę wyglądu mogą okazać się przyczyną tragedii.

Ile kalorii spalamy na basenie

W zależności od tego, jakim stylem pływamy, godzina ćwiczeń w wodzie pozwoli spalić 400-600 kcal, co nie jest małym wynikiem. Warto także pamiętać, o tym, że pływanie doskonale modeluje ramiona, biust, plecy, brzuch i nogi oraz pozwala pozbyć się cellulitu i obwisłej skóry na różnych obszarach ciała. Pływać możemy także podczas odchudzania po ciąży, co jest dodatkową okazją dopędzenia czasu z dzieckiem – maluchy są mile widziane na większości basenów, możemy także korzystać ze specjalnych zajęć dla młodych rodziców i ich pociech.