Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń. Jak postępować krok po kroku?

Być może miałeś okazję brać kiedyś udział w kursie pierwszej pomocy. Pamiętasz, w jaki sposób radzić sobie z oparzeniami? Wypadek z wrzątkiem czy gorącym piekarnikiem może się zdarzyć każdemu, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak radzić sobie w kryzysowej sytuacji. Sprawdź, czy wiesz jak pomagać poparzonym osobom!

I, II czy III stopień oparzenia?

Oparzenia dzielimy na trzy stopnie, w zależności od tego, jak bardzo uszkodzona została nasza skóra. Najlżejsze, tzw. I stopnia, powstają wtedy, kiedy uszkodzeniu uległ jedynie naskórek. Zaobserwować wtedy możemy zaczerwienienie, bolesność i obrzęk, a ich leczenie jest najłatwiejsze. Jeżeli na skórze pojawią się pęcherze – mamy już do czynienia z oparzeniem II stopnia. Goi się ono około dwóch tygodni. Najgorszym i najcięższym przypadkiem są oparzenia III stopnia. Dochodzi do nich w momencie, gdy zniszczone zostają wszystkie warstwy skóry. W ich przypadku może dojść do uszkodzenia receptorów czuciowych, dlatego też charakterystyczną cechą tego typu poparzeń jest to, że w ich obrębie poszkodowany nie czuje bólu.

Zdejmij przeszkadzające elementy garderoby!

Jeżeli dojdzie już do nieszczęśliwego wypadku i będziemy musieli udzielić komuś pierwszej pomocy, pamiętajmy o podstawowej zasadzie: oparzone miejsce należy jak najszybciej schłodzić. Wystarczy włożyć uszkodzone miejsce pod kran z zimną, bieżącą wodą. Czas, jaki powinniśmy poświęcić na tę czynność, wynosi od 10 do 30 minut, jednak w przypadku poparzeń III stopnia zbyt długie ochładzanie ciała może doprowadzić do stanu hipotermii!

Nie przekłuwaj pęcherzy!

Pamiętaj: pęcherzy, które mogą powstać w wyniku oparzenia, nie wolno przekłuwać! Może to spowodować dłuższe i bardziej problematyczne gojenie się rany. Jeżeli osoba, która uległa wypadkowi ma założoną biżuterię w pobliżu uszkodzonego miejsca, powinniśmy natychmiast ją zdjąć, jeszcze zanim miejsce dookoła rany spuchnie.

W razie problemów – udaj się do lekarza

W przypadku lekkich poparzeń, aby przyspieszyć proces gojenia się tkanek, możemy na uszkodzone miejsce nałożyć warstwę żelu na oparzenia. Chłodząca substancja przyspieszy gojenie się rany, a jednocześnie będzie izolowała ją od drobnoustrojów i bakterii. W przypadku poważniejszych uszkodzeń skóry koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub udaj na najbliższy SOR. Wyspecjalizowani pracownicy służby zdrowia z pewnością udzielą pomocy osobie poszkodowanej i pomogą jej dojść do zdrowia.