Pieczenie swędzenie pochwy

grzybica-pochwyNieprzyjemne dolegliwości swędzenia i pieczenia pochwy mogą posiadać różnorodne podłoże. Najczęściej spowodowane są niegroźnymi podrażnieniami i reakcjami alergicznymi, jednak nigdy nie należy bagatelizować problemu, gdyż może on także sygnalizować infekcje bakteryjne, grzybicze lub mieszane oraz stanowić początkowe stadium różnorodnych chorób przenoszonych drogą płciową.

Swędzenie pieczenie pochwy

Wszelkie dolegliwości dotyczące stref intymnych należy konsultować z lekarzem ginekologiem, gdyż duża liczba infekcji i zakażeń może przebiegać przez długi czas bezobjawowo, a pieczenie i swędzenie będzie tylko kolejnym stadium zaawansowania już trwającej choroby.

Zobacz także: Grzybica pochwy zdjęcia

Co na swędzenie pochwy

W przypadku, gdy do swędzenia i pieczenia pochwy dołączą także bóle podbrzusza, bóle podczas oddawania moczu lub upławy należy natychmiast zasięgnąć porady i zrezygnować z jakiegokolwiek leczenia na własną rękę.

Najczęstsze przyczyny swędzenia i pieczenia sromu oraz pochwy. Do najczęstszych przyczyn podrażnień i infekcji intymnych zaliczyć możemy:

 • Noszenie obcisłej bielizny i ubrań ze sztucznych włókien
 • Niewłaściwą higienę intymną
 • Stosowanie kosmetyków myjących zaburzających pH m.in. zwykłego mydła oraz silnie perfumowanych i barwionych żeli pod prysznic
 • Przypadkowe kontakty seksualne bez prezerwatywy
 • Zaburzenia hormonalne np. w czasie ciąży i menopauzy
 • Niewłaściwą i bogatą w cukry proste dietę sprzyjającą grzybicy

Swędzenie i pieczenie pochwy może być także wywołane zmianą środków piorących i alergią na detergenty, jednak najczęściej sygnalizuje pojawienie się infekcji intymnej, która wymaga szybkiego leczenia.

Pieczenie i swędzenie pochwy leczenie

Najprostszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych infekcji intymnych jest właściwa higiena z użyciem specjalnych środków myjących, które nie niszczą naturalnej flory bakteryjnej pochwy i sromu. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych należy także zwrócić uwagę na stosowanie diety bogatej w probiotyki, wybór bielizny z naturalnych włókien, która nie utrudnia skórze oddychania oraz unikanie przygodnych kontaktów seksualnych.

Temat, który może cię zainteresować: Infekcje intymne objawy

Pieczenie i swędzenie miejsc intymnych

Najczęściej przyczyną swędzenia pochwy jest infekcja grzybicza, której towarzyszą białe i grudkowate upławy oraz ból podczas oddawania moczu. Grzybicy pochwy nie da się pokonać w domowym zaciszu, gdyż chwilowo „uśpiona” dolegliwość w okresie osłabionej odporności organizmu powróci ze zdwojona siłą i będzie jeszcze trudniejsza do leczenia.

Warto przeczytać: Ćwiczenia na większy biust

Na pieczenie i swędzenie pochwy

W przypadku zaobserwowania objawów grzybicy koniecznie należy wdrożyć odpowiednie leczenie za pomocą kremów i maści, globulek dopochwowych, a czasem i silniejszych środków doustnych w przypadku zaawansowanej i opornej na inne leczenie infekcji – wszystkie dostępne po konsultacji medycznej. Jeżeli swędzenie i pieczenie pochwy pojawia się w czasie ciąży szybka reakcja jest konieczna ze względu na zdrowie nienarodzonego dziecka i ewentualne problemy z leczeniem dolegliwości w tym szczególnym czasie.

5 odpowiedzi do “Pieczenie swędzenie pochwy”

 1. Na wszelkie dolegliwości intymne mnie zawsze pomaga kilkudniowa kuracja doustnym probiotykiem lacibios femina. Polecił mi go mój ginekolog, ponieważ zawarte w nim szczepy bakterii są dopasowane do flory bakteryjnej Polek i dzięki temu dobrze ją chronią.

 2. Znam ten probiotyk. Rzeczywiście skuteczny. A ja używam do higieny intymnej ich płynu, bo miałam problem z przykrym zapachem okolic intymnych i dzięki temu płynowi się go pozbyłam.

 3. Jestem właśnie w trakcie kuracji tym probiotykiem, bo po leczeniu antybiotykiem (chociaż brałam inny probiotyk) nie mogę dojść do ładu z moją intymną florą bakteryjną. Cały czas jakieś niewielkie upławy, zapach nie taki (jakby twarogu), do tego czasami swędzenie się pojawia. No i dlatego zdecydowałam się brać jeszcze dodatkowo ten lacibios

 4. Mnie bardzo odpowiada, że lacibios femina jest doustny, a tak samo skuteczny jak te dopochwowe probiotyki. Dla mnie przewaga jest taka, że przy braniu lacibiosu nie ma tego całego “bałaganu” jak przy dopochwowych, które się rozpuszczają, wypływają, brudzą bieliznę

 5. U mnie ginekolog stwierdził bakteryjne zakażenie pochwy i polecił Multi-Gyn Acti Gel. To naturalny środek, szybko przyniósł mi ulgę. Złagodził pieczenie i świąd. Teraz stosuję go również profilaktycznie co kilka dni przed snem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ten − five =