Kalafior właściwości odżywcze

kolorowyKalafior dietetycznie – należą one do grupy warzyw o wyjątkowych wartościach odżywczych. Oprócz szeregu witamin i minerałów posiadają także właściwości bakteriobójcze oraz pomagają chronić nasz organizm przez nowotworami.

Kolorowy kalafior

Kalafior stanowi cenne źródło witamin z grupy B, witaminy C, A oraz witaminy K chroniącej przed krwotokami. Warzyw to dostarcza także potasu, magnezu, wapnia, fosforu i żelaza.

Przeczytaj także: Co poprawia nastrój

Kalafior właściwości lecznicze

Zawarte w kalafiorze witaminy i minerały powodują, że częste spożywanie tego warzywa znacznie wpływa na nasze zdrowie i pozwala uzupełnić niedobory kluczowych dla prawidłowego działania organizmu związków. Z racji swoich właściwości wzdymających kalafiory powinny być ostrożnie spożywane przez osoby posiadające problemy trawienne.

Kalafior składniki odżywcze

Zawarte w kalafiorach związki siarki, które odpowiadają za charakterystyczny zapach warzywa w czasie gotowania stanowią broń przed atakami bakterii chorobotwórczych i zapobiegają powstawaniu wrzodów. W kalafiorze znajdziemy także sulforafan, który pomaga walczyć z komórkami nowotworowymi, zapobiega przerzutom oraz chroni przed powstaniem nowotworu.

Temat, który może cię zainteresować: Niedobór potasu i magnezu

Kalafior wartości – powinny stanowić jeden ze składników zdrowej i dobrze zbilansowanej diety. Warzywo to możemy spożywać po ugotowaniu, jako dodatek do dań mięsnych i jarskich, składnik zup czy sałatek. Młode kalafiory możemy także po dokładnym oczyszczeniu i umyciu spożywać w postaci surowej, dzięki czemu unikniemy strat cennych witamin w czasie obróbki termicznej.

100 gram tego warzywa zawiera około 23 kalorie oraz około 2g białka, 4g węglowodanów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 1 =