Jak mniej jeść

Diet Scare Woman on White with Snack FoodZa dużo jem  – Nadmierny apetyt jest jednym z powodów niekontrolowanego przybierania na wadze. Jak jeść mniej? Czy można skutecznie walczyć z nadwagą bez ciągłego uczucia głodu i dyskomfortu związanego z koniecznością rezygnacji z kolejnych posiłków?

Jak zdrowo jeść i chudnąć

Istnieje szereg skutecznych sposobów na ograniczenie ilości spożywanych pokarmów i szybsze spalanie zbędnych kilogramów. Najważniejsze to nie tylko zmienić dietę, ale także zadbać o właściwe podejście do jedzenia, które nie może być traktowane jak nagroda i nasza jedyna przyjemność.

Jak przestac jesc slodycze

Celebrowanie posiłków nie jest niczym złym, jednak, gdy jemy niemal na okrągło i nie możemy obejść się bez ciągłego sięgania po przekąski traci na tym nasz wygląd i stan zdrowia. Nadmiar kilogramów sprawia, że popadamy w spiralę kłopotów emocjonalnych i poprawiamy sobie humor sięgając po ulubione potrawy jeszcze bardziej komplikując sobie życie.

Czego nie jesc zeby schudnac

Jak wrócić do formy i ograniczyć nadmierny apetyt? Specjaliści od żywienia przeprowadzili szereg eksperymentów mających pomóc ograniczyć porcje i ilość spożywanych pokarmów. Wyniki badań pokazują, że niewielka zmiana naszych codziennych nawyków żywieniowych pozwala znacznie zmniejszyć ilość spożywanego codziennie jedzenia i chudnąć bez uczucia głodu.


Dlaczego jesteśmy stale głodni? Nadmierny apetyt i napady wilczego głodu zwykle powodowane są problemami z utrzymaniem stałego poziomu cukru we krwi. Spożywając produkty o wysokim indeksie glikemicznym m.in. tzw. śmieciowe jedzenie zawierające duże ilości tłuszczu i cukrów prostych wpływamy negatywnie na funkcjonowanie trzustki i zaburzamy procesy wydzielania insuliny.

Po zjedzeniu posiłku będącego źródłem węglowodanów prostych natychmiastowo wzrasta poziom cukru we krwi i czujemy przypływ energii. Po chwili poziom cukru ulega nagłemu spadkowi i czujemy głód, który zmusza nas do ponownego sięgnięcia do lodówki.

Jak przestać jeść

a hungry girl opens the fridge

Sposoby na ograniczenie ilości spożywanych posiłków – Aby jeść mniej należy przede wszystkim ustalić stałe pory posiłków i spożywać pokarmy zapewniające nam długie uwalnianie energii m.in. zawierające węglowodany złożone, które regulują poziom cukru we krwi.

Co jeść aby nie tyć

Dieta bogata w pełne zboża, chude mięso i ryby, warzywa, owoce oraz chudy nabiał pozwoli zaspokoić na długo głód i przyczyni się do szybszego chudnięcia poprzez usprawnienie metabolizmu i spalania tkanki tłuszczowej.


Co jeść a czego nie jeść żeby schudnąć

Chcąc zjadać mniejsze ilości jedzenia należy:

  • Spożywać 5 posiłków w ciągu dnia – 3 posiłki główne i dwie zdrowe przekąski
  • Zjadać wartościowe śniadanie, które zapobiegnie podjadaniu w ciągu dnia i doda energii
  • Dokładnie przeżuwać każdy kęs i jeść bez pośpiechu
  • Korzystać z mniejszych talerzy (psychologia)
  • Ograniczyć spożywanie białego cukru
  • Wypijać przed posiłkiem szklankę wody mineralnej, soku grejpfrutowego lub zielonej herbaty
  • Unikać głodówek i długich przerw pomiędzy posiłkami

Powyższe sposoby na ograniczenie ilości spożywanego jedzenia pozwolą szybciej nasycić głód. Badania udowodniły, że m.in. powolne spożywanie posiłków oraz dokładne przeżuwanie każdego kęsa wpływa pozytywnie na wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za uczucie sytości.

Czego nie jeść żeby szybko schudnąć

Chcąc jeść mniej warto zastanowić się, dlaczego stale sięgamy po kolejne posiłki. Za większość problemów z zaspokojeniem głodu odpowiadają zaburzenia emocjonalne oraz uzależnienie od jedzenia, które traktujemy jak nagrodę w chwilach smutku i słabości. Jeżeli zauważymy u siebie jakiekolwiek zaburzenia łaknienia powodujące nadmierny apetyt lub jego całkowity brak warto jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże nam odkryć źródło problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + three =