Jajka czy są zdrowe

jajkaCzy jajka szkodzą? Ożywiona dyskusja na temat wartości odżywczej jajek oraz ich wpływu na zdrowie trwa nie tylko w okresie Wielkanocy. Czy warto jeść jajka?
Teorii na temat jajek jest wiele. Dietetycy i specjaliści od żywienia od lat spierają się w kwestii ich wpływu na nasze zdrowie.

Jajko ile ma kalorii

Jedno jajko waży około 50g i zawiera około 70kcal w tym około 7g białka, 5g tłuszczu i zaledwie 1g węglowodanów. Tak naprawdę spożywanie ich z umiarem na pewno nie wyrządzi nam krzywdy i pozwoli wprowadzić do naszego menu pełen cennych wartości odżywczych produkt.

Z innej kategorii temat: Sól a zdrowie

Jajka właściwości odżywcze

Stanową one źródło ważnych witamin, aminokwasów oraz innych składników odżywczych. Znajdziemy w nim m.in.:
Niezbędną do właściwego funkcjonowania naszego wzroku oraz dbającą o zdrowie skóry witaminę A. Co jest w jajku?

  • Regulujące procesy metaboliczne witaminy z grupy B
  • Niezbędną dla zdrowia kości i zębów witaminę D
    Działającą antyoksydacyjnie i odmładzająco witaminę E
  • Żelazo niezbędne do produkcji czerwonych krwinek
  • Wzmacniającą naczynia krwionośne oraz rozbijającą cząsteczki tłuszczu i cholesterolu lecytynę
  • Cenne dla zdrowia aminokwasy
  • Jod oraz fosfor
  • Jajko to także wartościowe źródło białka, które dodaje energii i jest podstawowym składnikiem budulcowych mięśni.

Składniki zawarte w jajkach wykazują także silne działanie antyoksydacyjne.

Cholesterol w jajkach

Szereg wartości odżywczych jajek przemawia na ich korzyść. Niestety nie każde jajko jest zdrowe – te pochodzące od kur faszerowanych antybiotykami oraz sztuczną paszą są znacznie uboższe w smaku oraz posiadają mniej cennych składników odżywczych niż te od kur korzystających z uroków przebywania na świeżym powietrzu i karmionych w sposób naturalny.


Czy można jeść jajka codziennie

Jajka od wiejskiej kury możemy bez obaw spożywać w postaci gotowanej na twardo lub miękko kilka razy w tygodniu. Jeżeli dbamy o sylwetkę lepiej zrezygnować ze spożywania jajek smażonych na tłuszczu, które są bardzo kaloryczne i ciężkostrawne.

Ten temat może cie zainteresować: Chcę rzucić palenie

Jajka dla urody
Jajka nie tylko są zdrowe, ale także pomogą nam zachować piękny wygląd, jeżeli zastosujemy je, jako składnik domowych maseczek. Maseczka z białka działa, jak naturalny lifting (ubitą pianę mieszamy z sokiem z cytryny) oraz pomaga poprawić funkcjonowanie skory tłustej; żółtko w połączeniu z oliwą lub miodem ożywi wygląd zmęczonej skóry i pomoże szybko ją nawilżyć.

Można także wykorzystać je do przygotowywania maseczek na włosy oraz peelingów do twarzy i ciała, który wykonamy z żółtka, otrąb oraz brązowego cukru.

Ewa Chodakowska odchudzanie

Czy jajka mają cholesterol

Podsumowując nie takie jajka straszne, jak je malują. Ostrożność w ich spożywaniu powinny zachować osoby z nadwagą oraz posiadające znacznie podwyższony poziom złego cholesterolu. Jedzone z umiarem i przygotowywane w dietetyczny sposób bez dodatku tłuszczu na pewno nie wpłyną negatywnie na zdrowie oraz nie staną się przyczyną nadwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × one =