Co jeść na masę?

masa-budowanieCo zrobic zeby przytyc? Budowanie masy mięśniowej wymaga nie tylko doboru odpowiedniego treningu, ale także stosowania diety, która dostarczy do organizmu niezbędnych do wzrostu mięśni składników budulcowych. Jak przybrac na masie? Co jeść, aby poprawić wygląd sylwetki i zyskać efektywną muskulaturę?

Najlepsza dieta na mase

Codzienne menu osób narażający swój organizm na często ekstremalny wysiłek fizyczny, który ma doprowadzić do zyskania idealnie umięśnionej i atrakcyjnej sylwetki musi dostarczać do organizmu wszystkich niezbędnych do wzrostu muskulatury składników odżywczych. Najważniejszym dla mięśni składnikiem budulcowym są proteiny, czyli białka, które znajdziemy zarówno w produktach zwierzęcych, jak i roślinnych.

Zobacz również: Ile kalorii spalamy podczas spaceru

Dieta żeby przytyć

Dieta na przyrost mięśni zakłada zwiększenie kaloryczności codziennych posiłków, które powinny uwzględniać źródła białka, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów.

W diecie na masę bardzo ważne jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości białka, z którego mięśnie czerpią niezbędne do wzrostu aminokwasy. Choć dieta dla osób ćwiczących powinna być bardziej kaloryczna nie oznacza to, że królować w niej mają puste kalorie w postaci słodyczy, fast foodów i nadmiernie przetworzonej żywności.

Weglowodany na mase

Wielu zawodowych kulturystów przyznaje, że sam trening na masę mięśniową nie pozwoli wypracować idealnej muskulatury, zwiększenie masy mięśniowej wymaga połączenia ćwiczeń i właściwie skomponowanej diety oraz stosowania specjalnie opracowanych pod kontem potrzeb sportowców suplementów uzupełniających braki substancji odżywczych w codziennym jadłospisie.

Losowo wybrany temat: Kortyzol działanie

Co jest dobre na przyrost masy mięśniowej

Nieodpowiednio skomponowany jadłospis nie tylko nie wpłynie na tempo przyrostu tkanki mięśniowej, ale przede wszystkim zaburzy proporcje ciała powodując nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej, dlatego tak ważne jest, aby spożywać jedynie wartościowe i realnie odżywiające nasz organizm pokarmy.odzywianie-dieta

Zwiększenie masy mięśniowej wymaga sporego samozaparcia i pilnowania stałych pór spożywania posiłków oraz ich składu jakościowego. Dieta na siłownię wcale nie musi być droga ani bardzo skomplikowana – wystarczy sięgać po pełnowartościowe produkty spożywcze i dobrać odpowiednią suplementację, aby zauważyć szybkie efekty w postaci widocznie zarysowanych mięśni i proporcjonalnie zbudowanej sylwetki.

Ile białka na mase?

Normy żywieniowe dla sportowców zakładają, że w okresie budowania masy mięśniowej powinno się spożywać 2-3 g pełnowartościowego białka na każdy kilogram masy ciała. Aby obliczyć dzienną porcję białka, którą należy przyjąć wystarczy pomnożyć swoją masę ciała przez 2 lub 3 i wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na białko. Ewentualne deficyty protein w diecie najlepiej uzupełniać odżywkami białkowymi lub batonami proteinowymi.

Warto przeczytać: Piwo Żywiec kalorie

Co najlepiej jesc na mase?

W codziennym menu osoby budującej masę mięśniową nie może zabraknąć:

  • mięsa – najwięcej białka zawiera drób, wołowina, cielęcina i królik
  • twarogu – biały ser dostarcza
  • ryb i owoców morza
  • jajek
  • mleka – mleko i przetwory mleczne dostarczają także kazeinę, czyli białko zapewniające lepszą regenerację po treningu tzw. białko nocne

Powyższe produkty spożywcze dotaczają pełnowartościowego białka. Mniej wartościowe, jednak równie niezbędne w diecie na masę białko zawierają rośliny strączkowe m.in. fasola, bób, groch oraz soja, soczewica i ciecierzyca.

Posilki na mase muszą także zawierać wartościowe tłuszcze, które znajdziemy w orzechach, maśle orzechowym, rybach morskich oraz olejach roślinnych np. oleju z pestek winogron, oliwie z oliwek, oleju lnianym czy oleju ryżowym oraz węglowodany, których źródłem są m.in. ziemniaki, makarony, kasze, ryż, płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste oraz zarodki i otręby.

Jadłospis na masę mięśniową powinien także uwzględniać owoce i warzywa w każdej postaci, które są źródłem niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i minerałów. Warzywa i owoce należy dodawać do każdego posiłku, mogą one stanowić także pełnowartościową przekąskę np. w połączeniu z musli, jogurtem naturalnym czy koktajlem proteinowym.

Dieta na przyrost miesni

Optymalna ilość tłuszczów w diecie osoby ćwiczącej to około 0,5 – 1 g na każdy kilogram masy ciała, węglowodany należy dostarczać do organizmu w ilości 4-7 g na każdy kilogram masy ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thirteen − 9 =