Centrum Zamówień (+48) 883 901 119

Kontakt przez Komunikator GG: 48717714

smedyczny

Siedzący tryb życia – postaw na aktywność, zanim będzie za późno!

Siedzący tryb życia – siedzenie zabija i to nie tylko w przenośni! Jak siedzący tryb życia wpływa na Twoje zdrowie? Sprawdź i zacznij działać, zanim zaczniesz odczuwać poważne dolegliwości wynikające z braku aktywności fizycznej w Twoim życiu.

Zasady zdrowego stylu życia

Na początek ciekawostka – o negatywnym wpływie siedzącego trybu życia na zdrowie człowieka wiedział już Arystoteles i aby uniknąć zgubnych skutków braku aktywności fizycznej, nauczał swoich studentów podczas codziennych przechadzek, dzięki czemu lepiej przyswajali wiedzę i jednocześnie dbali o zdrowie.

Dziś robimy wszystko na przekór naturze – brak ruchu, który kiedyś bezpośrednio związany był z zanikłymi już instynktami łowieckimi, możliwość prowadzenia osiadłego trybu życia, przemieszczania się nie na własnych nogach, a samochodem czy dostęp do gotowego i niestety wysoko przetworzonego jedzenia powodują, że brakuje nam sił, szwankuje pamięć i koncentracja oraz zaczynają doskwierać liczne dolegliwości m.in. ze strony kręgosłupa i choroby układu krwionośnego.

Ewolucja nie przygotowała nas na codzienne siedzenie, dlatego właśnie siedzący tryb życia nas zabija. Doskonałym przykładem na to, że z natury potrzebujemy ruchu, jest fakt iż 60 minut poświęcone na oglądanie telewizji skraca nasze życie o ponad 20 minut! Jak zmienić styl życia? Aby żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem nie potrzeba wcale wielkich wysiłków – wystarczy poświęcić czas na codzienny spacer, zrezygnować 2 razy w tygodniu z jazdy samochodem czy komunikacją miejską i wrócić do domu na piechotę, czy zarezerwować jeden dzień w tygodniu na wizytę w siłowni, na basenie lub inny intensywny wysiłek fizyczny.

Kręgosłup człowieka nie jest w stanie podołać ciągłemu siedzeniu, a dodatkowo garbienie się za biurkiem, przed telewizorem czy za kierownicą powoduje uciskanie kluczowych dla naszego zdrowia i życia narządów i wpływa na cisnienie tetnicze oraz krążenie krwi.

Pomysłów na aktywność jest niezwykle dużo i nie warto szukać kolejnych wymówek, aby rezygnować z ruchu. Naprawdę nie musisz codziennie korzystać z windy, jechać na zakupy do oddalonego o kilkaset metrów sklepu samochodem czy wieźć nim psa do parku, aby skorzystał ze spaceru. Nie każdy musi być zawodowym sportowcem, ale każdy może zadbać o aktywność dostosowaną do stanu zdrowia i ilości wolnego czasu.

Wystarczy codzienna kilkuminutowa gimnastyka w zaciszu własnego domu, aby zbudować formę i poprawić ogólne zdrowie i samopoczucie, więc nie trać czasu na siedzenie – wstań z kanapy i zrób kilka przysiadów, podczas pracy pamiętaj o przerwach na rozprostowanie kończyn, a zamiast do kina lub baru idź ze swoją drugą połówką na romantyczny spacer. Aktywność nie wymaga pieniędzy i nadmiaru wolnego czasu – wystarczy tylko chcieć!

No votes yet.
Please wait...

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Ostatnio napisane na forum


Porady dla mężczyzn

Chcesz być bardziej męski? Chciałbyś zrobić wrażenie na swojej partnerce? Zobacz kategorie, w której poruszamy męskie sprawy dowiesz się...


Wszystko dla kobiet

Artykuły dla kobiet, gdzie znajdziesz ciekawe porady jak i informacje, dotyczące zdrowia jak i chorób intymnych oraz...


Wspomaganie Odchudzania

Zobacz również: Ranking tabletek odchudzających
Nie wiesz jak pozbyć się tłuszczu z brzucha? W kategorii tej, znajdziesz informacje na temat najlepszych dostępne środków na...