smedyczny

Jaką dietę oczyszczającą warto stosować?

Jakiś czas temu zrobiło się bardzo głośno o dietach oczyszczających, tzw. detoksach. Powstało wiele teorii na ich temat. Niektórzy zachwalają działanie takich diet, inni stanowczo je odradzają. W tym artykule zastanawiamy się, czy dieta oczyszczająca ma sens i jeśli tak, to jaką warto stosować, aby poczuć się lepiej.

Dieta oczyszczająca – czyli jaka?

Dieta oczyszczająca ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Dzięki jej stosowaniu człowiek czuje się lżejszy, szczuplejszy a nawet zdrowszy.

Niektórzy stosują taką dietę, aby zrzucić zbędne kilogramy, jednak jest to jedynie efekt uboczny detoksu. Najczęściej mniejsza wiąże się z utratą nagromadzonych w organizmie płynów, nie tłuszczu. Dieta oczyszczająca to dobry wstęp do zmiany nawyków żywieniowych i rozpoczęcie diety odchudzającej.

Przykłady diet oczyszczających, wady i zalety

1. Głodówka

Jedną z diet oczyszczających jest po prostu głodówka. Polega ona na eliminacji produktów stałych. Należy pić bardzo dużo wody i naparów ziołowych. Po dniu dietę wzbogaca się o soki warzywne. W późniejszym czasie można jeść również owoce.

zalety: zmiana zauważalna jest bardzo szybko

Wady: trudno jest przestrzegać tak ubogą dietę, mogą być odczuwane zmęczenie i bóle głowy, nie można jej stosować dłużej niż 3-4 dni

2. Dieta sokowa

Swego czasu jedną z najpopularniejszych diet oczyszczających była dieta sokowa. Dziś ma już wiele odmian, ale wszystkie opierają się na piciu kilku litrów mieszanki soków owocowych lub warzywno-owocowych. Można ją stosować nawet przez tydzień.

Zalety: przy dobrym rozplanowaniu nie odczuwa się monotonii, może być bardzo smaczna

Wady: źle zbilansowana znacznie osłabi organizm przy długim stosowaniu, gwałtownie przyspiesza przemianę materii.

3. DETOX profesjonalny

Jedną z opcji, która zyskuje na popularności, jest profesjonalna dieta oczyszczająca. Jest to zestaw posiłków złożony z lekkostrawnych dań przygotowanych metodą sous vide. NIe ogranicza się do konkretnej grupy produktów. Dietę DETOX oferuje m.in. dieta pudełkowa Kraków https://suvibox.pl/catering-dietetyczny-krakow/

Zalety: nie ma ryzyka niedoborów, posiłki są zróżnicowane i smaczne, można ją stosować nawet przez trzy tygodnie

Wady: na początku mogą wystąpić bóle głowy

Czy warto stosować dietę oczyszczającą?

Dieta oczyszczająca stosowana rzadko i przez krótki okres nie jest ryzykowna, o ile dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Niestety, popularne diety zazwyczaj głodzą ciało, zamiast je odżywić – jak to jest w przypadku głodówki i źle zbilansowanej diety sokowej. Warto zatem stosować dietę oczyszczającą przygotowaną przez specjalistów, jak w przypadku cateringu dietetycznego. Dzięki temu organizm zostanie oczyszczony, ale bez ryzyka niedoborów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Ostatnio napisane na forum


Porady dla mężczyzn

Chcesz być bardziej męski? Chciałbyś zrobić wrażenie na swojej partnerce? Zobacz kategorie, w której poruszamy męskie sprawy dowiesz się...


Wszystko dla kobiet

Artykuły dla kobiet, gdzie znajdziesz ciekawe porady jak i informacje, dotyczące zdrowia jak i chorób intymnych oraz...


Wspomaganie Odchudzania

Zobacz również: Ranking tabletek odchudzających
Nie wiesz jak pozbyć się tłuszczu z brzucha? W kategorii tej, znajdziesz informacje na temat najlepszych dostępne środków na...