Centrum Zamówień (+48) 883 901 119

Kontakt przez Komunikator GG: 48717714

smedyczny

Fruktoza właściwości

frukto

W czym jest fruktozaWęglowodany stanowią podstawowe paliwo dla naszego mózgu. Fruktoza, czyli cukier owocowy to jeden z cukrów prostych, które często spożywamy w nadmiarze. Czy fruktoza jest zdrowa? Jakie właściwości posiada?

Fruktoza w owocach

Fruktoza naturalnie występuje w owocach, jednak obecnie znajdziemy ten cukier w większości produktów spożywczych. Czy spożywanie nadmiaru fruktozy jest szkodliwe dla naszego zdrowia?

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ TEMAT: Jak powstrzymać apetyt na słodycze

Czy fruktoza jest zdrowa

Jak pokazują badania nadmierne spożycie fruktozy może prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób m.in. cukrzycy typu II oraz powoduje nadawę i otyłość, dlatego należy zwrócić większą uwagę na to, czym słodzone są spożywane przez nas produkty spożywcze. Wprawdzie w porównaniu do białego cukru rafinowanego szkodliwość fruktozy jest nieco mniejsza, jednak nie oznacza to, że bez żadnej kontroli możemy codziennie sięgać po słodzone nią napoje gazowane, soki czy przetwory, w tym dżemy.

zawartosc2Dieta bez fruktozy

Problem nadmiernego spożycia cukru przyjął globalne oblicze. Coraz częściej słyszymy, że biały cukier stanowi jedną z głównych przyczyn pogarszania się naszego stanu zdrowia. Z tego względu wiele osób zastąpiło go naturalną fruktozą, jednak nie jest to najlepszy pomysł.


W czym jest fruktoza 

Fruktoza jest równie kaloryczna, jak cukier rafinowany, jednak ze względu na bardziej intensywną słodycz może być stosowana w mniejszej ilości. Tak naprawdę codziennie przekraczamy zalecaną normę spożycia tego cukru kilkukrotnie, co sprzyja powstawaniu nadwagi i prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy, miażdżycy oraz może skutkować zwiększeniem ryzyka rozwoju choroby nowotworowej zwłaszcza raka trzustki.

Zawartość fruktozy w owocach 

Fruktoza podobnie jak inne cukry dodaje nam energii. W porównaniu do białego cukru posiada dużo niższy indeks glikemiczny, a podczas trawienia nie wymaga udziału insuliny, dlatego polecana jest dla cukrzyków.

Z INNEJ KATEGORII: Czym powiększyć usta

zawartoscFruktoza w owocach tabela

Metabolizm fruktozy przebiega w wątrobie, co sprawia, że nadmierne spożycie tego cukru może prowadzić do miażdżycy oraz marskości wątroby – do niedawna choroba ta ujawniała się najczęściej w wieku starczym, dziś nadmiar spożywanej fruktozy skutkuje zwiększonym odsetkiem młodych osób cierpiących na tę chorobę.


Fruktoza występowanie
Mimo, iż fruktoza jest cukrem owocowym znajdziemy ją w wielu produktach, które z prawdziwymi owocami nie mają wiele wspólnego m.in. w napojach gazowanych, wędlinach, pieczywie, cukierkach, żelkach oraz jogurtach. W składzie produktów spożywczych występuje najczęściej pod nazwą syrop glukozowo – fruktozowy, syrop kukurydziany oraz ukrywana jest pod symbolami E420, E473 i E474 oraz E491 – E495.

Fruktoza a cukrzyca

Jeżeli chcemy zachować dobre zdrowie i szczupłą sylwetkę warto ograniczyć spożywanie wszystkich cukrów prostych, w tym fruktozy. Oczywiście nie oznacza to, że mamy wyeliminować z diety świeże owoce, które w większości posiadają niski indeks glikemiczny i dostarczają do organizmu stosunkowo nieduże ilości fruktozy.

Ważne, aby unikać produktów słodzonych tym cukrem, które dodatkowo „wzbogacane” są sztucznymi słodzikami, barwnikami i konserwantami, dzięki czemu ich szkodliwość jest bez porównania wyższa niż zjedzonego jabłka czy kilku winogron.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 13 =

Ostatnio napisane na forum


Porady dla mężczyzn

Chcesz być bardziej męski? Chciałbyś zrobić wrażenie na swojej partnerce? Zobacz kategorie, w której poruszamy męskie sprawy dowiesz się...


Wszystko dla kobiet

Artykuły dla kobiet, gdzie znajdziesz ciekawe porady jak i informacje, dotyczące zdrowia jak i chorób intymnych oraz...


Wspomaganie Odchudzania

Zobacz również: Ranking tabletek odchudzających
Nie wiesz jak pozbyć się tłuszczu z brzucha? W kategorii tej, znajdziesz informacje na temat najlepszych dostępne środków na...